Na co je olej na vlasy?Oleje jsou skvělé na lesk vlasů a poslouží také i jako ochrana vlasů. Zajišťují péči o vlasy i pokožku. Jsou dobrým pomocníkem, pokud jsou vaše vlasy suché, křehké i lámavé a potřebují životabudič.
Pro začátek bude lepší si oleje rozdělit do čtyř skupin.
Oleje se dělí mezi
|
|
Uzamykací olejeUzamykací oleje nepronikají dovnitř vlasu, ale pomáhají uzamykat hydrataci uvnitř vlasu. Pomáhají dodat lesk a eliminovat frizz (krepatění) u vysoko porézních vlasů. Stačí použít malé množství (2-3 kapky), které se zahladí do vlasů.
Mezi uzamykací oleje se řadí: Hroznový – nejlepší pro jemné a řídké vlasy
Jojobový olej – lehký, vhodný i pro problematickou pokožku (šupinky, suchost..)
Lněný olej – posiluje vlasové vlákno, chrání před třepením konečků
Ricinový olej – těžký, hutný, spíše pro silné vysokoporézní vlasy
Olej z rýžových otrub – ideální pro oslabené vlasy s tendencí vypadávat
Mandlový olej – předchází vysušování i podráždění a bojuje proti lupům
Konopný olej – navrací vlasům ztracenou sílu a lesk
Brokolicový olej – vhodné pro suché vlasy a pokožku
Meruňkový olej – zklidňuje podrážděnou pokožku |
za tyto informace děkuji holkám z olomouckého Hair'O, a Katce Švihlové - poradkyni v Curly Myself ♡
Hydratační/penetrační olejeTyto oleje pronikají snáze dovnitř vlasu. Olej sám o sobě neumí hydratovat, proto název “hydratační“ je potřeba brát s rezervou.
POZOR – pokud se tyto oleje aplikují do suchých vlasů, zabraňují proniknutí vody dovnitř vlasu a následnému nabobtnání (toto je žádoucí pouze v případě hydratační únavy), správná aplikace je do vlhkých či mokrých vlasů, nejlépe v kombinaci s jinými oleji.
Použití – před mytím šamponem (ideálně Low poo, při mytí čistícím šamponem postrádá aplikace oleje smysl) |
Mezi hydratační/penetrační oleje se řadí: Kokosový olej – antioxidant, (POZOR – tento olej se chová jako tzv. protein mimicry, česky – ve vlasu se chová jako protein, přitom žádný protein neobsahuje, navíc je komedogenní, nepatří na kůži, obecně se kokosový olej na vlasy vůbec nedoporučuje – s výjimkou léčby hydratační únavy)
Babassu olej – nejlépe nahrazuje kokosový olej, není komedogenní, je lehčí
Slunečnicový olej (ideálně panenský, avšak dá se použít i klasický kuchyňský jako levná alternativa)
Palmojádrový olej / Ucuuba |
Hydratační i uzamykacíTyto oleje lze použít pro oba účely. Jsou změkčující a ideální pro nepoddajné vlasy, či vlasy po zásahu (odbarvení, apod.), vysokoporézní, suché, krepaté, třepící se. Aplikují se do vlhkých či mokrých vlasů. Je možné je přidat i do masky.
|
Patří mezi ně: Avokádový olej – usnadňuje rozčesání, plný vitamínů, nejlepší je, pokud se nahřeje před použitím Olivový olej – ideálně extra panenský, pomáhá také s leskem Arganový olej – zároveň antioxidant, z těchto tří nejlehčí |
Oleje na růst vlasůRicinový olej – Také přezdíván jako tekuté zlato. Podporuje růst vlasů, řas i obočí. Omezuje vypadávání a při pravidelném používání dokáže zrychlit růst 2x–3x. Je vhodný také na suchou a podrážděnou pokožku. Má poměrně hutnou konzistenci, je dobré ho naředit lehčím olejem (hroznojádrový, jojobový) pro snazší aplikaci a následné vymývání, případně lze přidat zázvorovou šťávu pro prokrvení pokožky. Může se aplikovat na vlhkou či suchou pokožku (u vlhké pozor, z dlouhodobého hlediska může přispívat šíření bakterií a následně způsobovat svědění, lupy..) |
Za všechny tyto informace k nezaplacení vděčím přímo Katy z týmu Curly Myself. Děkuji! ♡